Rozmnožování

 

Určení pohlaví  

Předtím než začneme činčily rozmnožovat musíme vědět jak poznat jednotlivá pohlaví. Pohlavní orgány samičky a samečka se od sebe již na první pohled liší, jen v prvních dnech věku činčil to může být trochu obtížnější. Pohlavní orgány samičky jsou "jakoby ucelené" to znamená že řitní otvor, papila a chod do pochvy jsou na jednom místě. Pohlavní orgány samečka vypadají podobně jen mezi řitním otvorem a penisem je asi 1-1,5 cm velká mezera.   Detailnější zobrazení na fotkách.                                                 

 

Teď když už víme zda máme doma skutečně samečka se samičkou tak se vrhneme na jednotlivé kroky, které souvisejí s rozmnožováním. 

Sestavení chovného páru 

Do chovného páru vždy volíme jen jedince kteří jsou dostatečně silní, zdraví a patřičně staří. Pokud chceme mít i krásná miminka měli by jsem volit i činčily, které nemají žádné dědičné vady, ty se potom mohou dále přenášet a znehodnocovat tak kvalitu činčil na trhu. Činčily jsou pohlavně zralé již mezi 4 - 5 měsícem, ale do chovného páru je můžeme dát nejdříve

v 8-9 měsíci, činíme tak toho důvodu aby činčila stačila dospět i tělesně a ne jen pohlavně. Předtím než nastěhujeme pár do jedné klece je zapotřebí aby na sebe činčily byli zvyklé. Lépe se seznamují činčily mladé. U starších činčil to bývá někdy složitější ale jde to také. Činčily začneme seznamovat hned po pořízení (po dodržení karantény). Začneme s tím že je nejprve začneme pouštět při běhání po místnosti pokud se nepronásledují a při potkání se nenapadají je vše na dobré cestě, v případě napadání to bude trvat o něco déle. Když se sameček se samičkou nenapadají tak je zkusíme dávat do společné klece ideální je aby klec nepatřila ani samečkovi nebo samičce , ani jedno zvíře se nebude cítit ve výhodě vlastního prostředí. Pokud vše probíhá dobře a nejsou žádné problémy můžeme pár nastěhovat do společné klece. Jak společné běhání tak dávání do jedné klece je třeba činit dlouhodoběji a vždy pod stálým dohledem. Pokud pár stěhujeme do klece jednoho z nich je zapotřebí klec důkladně vymýt octovou vodou jednak kvůli dezinfekci a také z důvodu odstranění pachu původního majitele. V ideálním případě je lepší před sestěhováním celou klec uspořádat jinak větve poličky domek. Zase z důvodu toho aby se jedna činčila necítila v pozici kdy je pánem celého prostoru. Cílem je vzbudit dojem cizího prostředí a tudíž i trochu nejistoty. 

Letální faktor

Při sestavování chovného páru je zapotřebí znát i trochu genetiky a to hlavně z důvodu letálního  faktoru. Letální faktor vzniká spojením dvou dominantních alel. Nesníme spolu křížit Wilsonovu bílou a její barevné varianty (silver, mozaik). Další mutací u něhož hrozní letální faktor je Bleck velvet a jeho barevné varianty Browen velvet .... gen Bleck velveta se nazývá TOV  (Touch Of Velvet) v překladu to znamená něco jako dotek Velveta. Letální faktor se na první pohled neprojevuje, jedná se o genetickou poruchu při které může dojít k uhynutí zárodku ještě v děloze.  I sama samice je tím  ohrožena na životě . U některých barevných mutací se nemusí barevné zbarvení Velveta vůbec projevit (extra dark ebony,...) proto je dobré znát i rodiče Vaší činčily. Z tohoto důvodu doporučuji nakupovat činčily u chovatelů kteří rodiče znají. Ve zvěrimexu se tuto informaci nedozvíte. V tomto odkazu naleznete kalkulačku, která vám ukáže jaká se vám budou rodit miminka a zároveň vám ukáže pokud hrozí lelální faktor u činčil které spolu chcete pářit. 

www.silverfallchinchilla.com/genetics/ChinCrossCalculator.aspx

 

Sexuální aktivita (říje)

Říje je schopnost samičky se spářit. První říje se objevuje okolo 4 měsíce. Říje trvá 3-4 dny, na jejím začátku samice vytlačí čípek. Říjící samici poznáme podle jejího otevřeného vstupu do pochvy, který je červený a mírně vlhký. Samice činčil jsou sezóně poliestické (v určitém období se u nich přestane objevovat říje a tudíž ztrácí možnost zabřeznout.) Nejčastěji se tato říjová pauza objevuje v zimním období. 

Páření

Samotný akt páření je velice rychlí a opakuje se několikrát během noci. Člověk si páření často ani nevšimne. To ovšem neplatí o projevech které samotný akt páření doprovází. Sameček neustále nahání samičku po celé kleci vydávají při tom docela velký rámus, který se nedá přeslechnout. Samice je zpočátku k samci velice odmítavá a nechce se se samcem pářit. 

Březost 

Březost u činčil trvá 111 dní. Po této době se samičce narodí od 1 do 4 miminek nejčastěji to bývají ovšem dvě miminka. Březost u činčil se pozná podle přibývání na váze. Samice v prvním měsíci březosti přibere okolo 40-60 gramů. Po dobu březosti se nic nemění samice je normálně aktivní koupe se v písku, žere, hlodá prostě nic zvláštního. Jen před porodem je samice méně aktivní a více polehává ( většinou na boku .) Zhruba týden před porodem se u samice objevují bradavky.  

Porod

V nejrůznějších knihách a příručkách o chovu činčil se můžete dočíst  o tom, že činčily rodí nejčastěji v noci. Za dobu co chovám činčily  se mi ani jednou nestalo že by samice rodila v noci. Všechny samice mi rodily mezi 7:00 a 10:00 hodinou ráno. Samice činčily rodí sama bez asistence člověka, jen velmi ojediněle při komplikovaných porodech je zapotřebí samici pomoct. Pokud tato situace nastane a samici se nedaří porodit přirozeně je nutné jí odvést k veterináři. Mláďata se rodí přibližně v půlhodinových intervalech. Po porodu samice požere placentu očistí mláďata a začne o ně pečovat.  Samotná porod proběhne většinou velice klidně a člověk ani neví že samice rodí. Svědkem porodu jsem byl pouze jedno