Bydlení

 

KLEC 

Velikost klece pro činčilu je závislá od počtu chovaných zvířat.Minimální rozměr klece pro jednu činčilu je okolo 100(d) x 50(š) x 50(v) v cm. Jinak čím větší bude klec tím spokojenější budeme doma mít zvířátko. Umístění klece je také důležité. Klec nesmí stát na přímém sluníčku

U nás mají činčily k dispozici klec vyrobenou ze staré skříně. Jde o jednu z levnějších variant. 

 

PODESTÝLKA A DNO

Dno klece by mělo být z materiálu který nesaje vodu. Vhodný je zejména plast. Pokud zakoupíte klec ze v prodejně pro chovatele nemusíte tuto otázku řešit klec, dno klece je z plastu. Pokud se rozhodnete pro klec skříňovou dá se na dno použít linoleum, plech, dlaždičky, sklo.  Vždy je ale důležité myslet na to aby se o to činčila nemohla poranit a nebo některé části okousat a následně sníst. Je také třeba brát v potaz že materiály jako je plech, dlaždice, sklo jsou chladné. V horkých letních dnech to činčila uvítá ale v zimně by mohla činčila onemocnět a nebylo by jí to také určitě příjemné. Já jsem na dno klece zvolil linoleum které jsem ještě vyvedl tak do výšky 5ti centimetrů aby se podestýlkou neznečišťovaly stěny a rohy klece a okraje jsem schoval pod lištou. 

Jako materiál na podestýlku jsou asi nejčastěji používány hobliny, ty jsou ale dosti prašné a činčily z nich mohou mít také zdravotní problémy jako jsou záněty očí. Velkou výhodou je ovšem pořizovací cena. Dále lze použít kukuřičnou drť, pelety(ty co se jimi topí), dá se také použít sláma ale není moc vhodná. U nás se používají hobliny.

VYBAVENÍ 

V kleci nesmí chybět poličky, větve, domek na spaní (ten umístíme na některé horní poličce), jesličky, miska na granule, a napaječka a něco na hraní.