Nemoci

 

Tak jako lidé a ostatní zvířata mohou i činčily onemocnět. Uvedu nejčastější namoci a potíže se kterými se můžete během chovu činčil setkat. 

 

Zácpa 
  Zácpa se projevuje neustále se zmenšujícími bobky, které činčila v nejhorším případě přestane vylučovat úplně. (zdravá činčila bobkuje hodně a všude) Zácpu může zapříčinit například nadměrné podávání pamlsků, podáváním nevhodného krmení pro činčily (různé směsky) a v neposlední řadě nedostatkem pohybu. Pokus se u činčily projeví symptomy zácpy přestaneme podávat veškeré pamlsky. Podáváme pouze seno, vodu, granule a dopřejeme činčile dostatek pohybu. Jako malí pamlsek po dobu zácpy můžeme dát kousek jablíčka, který napomůže k obnovení normálního trávícího procesu. Pokud zácpa nezmizí do 2-3 dnů je třeba vyhledat veterináře. Po upravení zažívání můžeme podat také malé množství probiotického jogurtu. 

 

Průjem

Průjem se o proti zácpě liší ve velikosti bobků. Ty bývají ze začátku stejně velké jako normálně, ale jsou mnohem měkčí, mazlavější, často obaleny hlenem. Příčin vzniku průjmového onemocnění může být několik. Často se s průjmem setkáme, když si dovezeme činčilu domů. Tento průjem je způsoben stresem z převozu a nového prostředí. (Pokud se doma již nacházejí jiné činčily je potřeba dodržet karanténu). Další příčinou může být nevhodné ,,staré" krmení (zapomenutý kousek jablka, vlhké nebo plesnivé seno, náhodné pozření pokojové rostliny, podáním zeleného krmení, požitím toxické látky nebo napadením parazity (giardie). Při průjmu stejně jako při zácpě přestaneme podávat veškeré pamlsky, zajistíme dostatek pohybu a čerstvé potravy (seno, granule, voda). Činčilu pravidelně vážíme pokud je váhový úbytek při průjmu mezi 30-50 gramů je nutné vyhledat veterinární ošetření a další léčku konzultovat s odborníky. Pokud chováme činčily v páru nebo skupině je dobré jedince s průjmem odebrat z kolektivu a léčit ho v karanténě.

Dobrou prevencí proti průjmu i zácpě je jablečný ocet, který přidáváme do napaječky. (Octovou kůru provádíme přibližně jednou za měsíc po dobu 3-4 dnů dáváme okolo 10 kapek z kapátka do 250 ml. 

 

Křeče 

Křeče u činčil se projevují svalovými třesy, křeči nebo celkového omezení pohybové schopnosti. Svalové křeče bývají nejčastěji způsobeny nedostatkem vápníku nebo jiných minerálních látek a vitamínů především vitamínu B (často se objevuje u březích samic). Další příčinou vzniku křečí může být úraz nebo stres. Při silném křečovém záchvatu je nutné co nejdříve vyhledat veterinárního lékaře. Při slabších záchvatech podáme  B-komplex a Calci fit ve kterém jsou obsaženy i další vitamíny a minerální látky. (Jako prevenci proti křečím dopřejeme činčile dostatečný pohyb a přísun vitamínu a minerálů. U březích samic přidáváme do napaječky asi tak 7-10 dní před porodem B-komplex. Tato informace bude ještě upřesněna).

 

Kožní onemocnění 

Onemocnění kůže mívají nejčastěji na svědomí plísně. Ty se nejčastěji objevují v okolí nosu, uší, očí a postupně se šíří po celém těle. Projevem plísní je vypadávání srsti, zarudnutí, šupinatost. Nejčastější příčinou vzniku plísní je nevhodné ubytování činčil ve vlhkém prostředí  (akvárium, sklepní prostor) nebo ze sena napadeného plísní. Jako léčbu při malém zasažení lze použít přípravek Fungistop, který se přidá do koupacího písku a postižené místo 2x denně potíráme. Pokud je zasažena již vetší procento kůže je nutné vyhledat veterinární ošetření. 

(Přípravek Fungistop lze použít i jako prevenci na 1 kg písku se přidá cca 1 polévková lžíce. Tato prevence se musí používat s rozvahou aby si činčila nevytvořila odolnost a následné onemocnění by se špatně léčilo. Někteří chovatelé preventivní používání přípravku Fungistop nedoporučují)

Kromě plísní se mohou u činčil objevit holá místa bez srsti, která nejeví známku zánětu, kůže je přirozeně růžová. Lysé místo může vzniknout tím že si činčila z nudy chlupy vykouše(dopřejeme pohyb, a hračky) nebo se do postiženého místa uhodí a chlupy ztratí. Lysá místa mohou také vzniknout špatným uchopením zvířete( činčila se vysmekne a chlupy zůstanou v ruce). 

 

Zuby 

Zuby činčil mohou za rok narůst až o 30 centimetrů za rok, proto je důležité aby měla činčila dostatek věcí na okus a obrušování zubů. Na obrušování hlodáků jsou dobré větvičky z jabloně, minerální kameny, ytongová kostka, na obrušování stoliček postačí dostatek sena a granulí. Přerostlé zuby se poznají podle několika faktorů, činčila drobí granulky, nemá chuť k jídlu nebo slintáním. Zdravá činčila má žlutavou až oranžovou barvu a délka hlodáků je okolo 5mm a má mírný předkus. Zuby bílé až průsvitné nasvědčují o nedostatečném přísunu vápníku a ostatních minerálních látek. Přerostlé hlodáky a stoličky musí vždy ošetřit veterinář. 

Činčily s problémy zubů nezařazujeme do chovů k dalšímu množení. Problémy se zuby jsou dědičné. 

 

Ostatní onemocnění

U činčil se může objevit ještě mnoho dalších nemocí. Problémy s játry(nesprávná strava), srdce (srdeční šelesty), nachlazení, záněty plic, alergie (nejčastěji na prašnou podestýlku-slzení očí), 

V neposlední řadě se u činčil často objevují zlomeni způsobené pádem, otřesy mozku a další problémy způsobené pádem.